Get Adobe Flash player

Widzę zwierzę w samochodzie – co robić?

Zwierzę uwięzione w rozgrzanym pojeździe – jak się zachować?

Średnio kilka razy w sezonie letnim media dostarczają nam informacji o dzieciach pozostawionych w nagrzanych samochodach. Ich opiekunowie beztrosko zajmują się załatwianiem własnych spraw i często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że w upalny dzień rozgrzany samochód staje się śmiertelną pułapką dla znajdującej się wewnątrz pociechy.

Z przekazów medialnych z pewnością już wiemy, jak zachować się w takim przypadku. Co jednak zrobić, gdy w pojeździe widzimy zwierzaka?

Najpierw powinniśmy zajrzeć do środka i spróbować ocenić, jak zwierzę się zachowuje. Zobaczmy, w jakim jest stanie. Następnie spróbujmy poszukać właściciela samochodu. Jeżeli jesteśmy na parkingu przed supermarketem, zgłośmy problem ochronie, jednocześnie poprośmy o wywołanie właściciela pojazdu przez megafon. Zwróćmy się również o interwencję funkcjonariuszy Policji.

Należy jednak pamiętać, że parę minut może zadecydować, czy zwierzak przeżyje, czy nie. Jeżeli więc mamy sytuację krytyczną (często widać, że uwięzione w pojeździe zwierzę praktycznie się dusi), właściciela samochodu nie sposób szybko ustalić, a przyjazd Policji opóźnia się, możemy wybić szybę.

Wybicie szyby zawsze będzie oznaczało uszkodzenie mienia, a każdy właściciel samochodu po takim zdarzeniu może dochodzić od sprawcy odszkodowania, jednak przepisy na tyle chronią osobę, która dokonuje takiego czynu w ramach kontratypu (stan wyższej konieczności), że właściciel pojazdu rekompensaty finalnie nie uzyska.

W stanie wyższej konieczności działamy, gdy:
(1) istnieje niebezpieczeństwo grożące jakiemuś prawem chronionemu dobru, które to niebezpieczeństwo jest rzeczywiste i bezpośrednie,
(2) dobro poświęcane (np. szyba) musi mieć niższą wartość od ratowanego (np. życie),
(3) poświęcenie danego dobra dla ratowania innego jest jedynym możliwym wyjściem w konkretnej sytuacji.

W tym miejscu przypominamy również, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu (w tym, np. pozostawienie go w pojeździe w szczególnie upalny dzień) stanowi postać znęcania się nad zwierzętami i jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

żródło: Kancelaria Prawna – Legal Incentive Services /Facebook

 

aaaa11

OfertaZdjęcia losowe
imag0187 imag0376 KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA 2012-06-26_1340724876_9
Statystyki
Obecnie: 0
Dziś: 29
Ogółem: 177026